کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان
بازدیدکنندگان:

کل بازدیدکنندگان: نفر
بازدیدکنندگان امروز: نفر
منابع:

کل منابع : جلد
کتاب عربی : جلد
کتاب فارسی : > جلد
کتاب اصفهان شناسی : جلد
مقالات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
عضو شدگان امروز : نفر


«کارگاه آشنایی با ابزارهای دیجیتال سازی» برگزار شد

«کارگاه آموزشی آشنایی با ابزارهای دیجیتال سازی» روز چهارشنبه 18 دی ماه 1392 در مرکز فناوری دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. 

گروه آموزشی آرموک (فناوران برتر آرشیو، موزه، کتابخانه) روز چهارشنبه 18 دی ماه 1392«کارگاه آموزشی آشنایی با ابزارهای دیجیتال سازی» را با تدریس مهندس محمد هرندی پور برگزار کرد.

 مفهوم کتابخانه دیجیتال نزدیک به 70 سال است که در دنیا مطرح و تا کنون پروژه های ملی و بین المللی متعددی در سراسر دنیا تعریف و پیاده سازی شده است. همواره یکی از چالش های پروژه های کتابخانه دیجیتال در کنار مسائل مربوط به زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری آن و استانداردهای این حوزه، آماده سازی منابع به شکلی بهینه است که در هنگام ارائه خدمات به کاربران بیشترین انطباق را با نیازها و امکانات در اختیار آنها داشته باشد. از طرفی مهارت ها و دانش موردنیاز برای دست اندرکاران این حوزه مدام در حال تغییر است، به همین سبب کتابداران در کتابخانه های سنتی برای ورود به پروژه های دیجیتال سازی منابع خود با فرآیندهای متعددی برای آماده سازی این منابع مواجه بوده اند که  لازم است مهارت های آن را بیاموزند.

 بر همین اساس، در این کارگاه شرکت کنندگان با انواع ابزارهای دیجیتال سازی از جمله نرم افزار فشرده سازی فایلهای پی دی اف، نرم افزار تشخیص کاراکترهای بصری (OCR)، نرم افزار تغییر سایز گروهی تصاویر، نرم افزار تبدیل فرمت انواع فایلهای تصویری، نرم افزار درهمکرد فایلهای پی دی اف و چند نرم افزار دیگر آشنا شدند.

 شرکت کنندگان با مفهوم OCR آشنا شدند و دریافتند که ابزارهای هوشمندی برای شناسایی و استخراج کلمات و عبارات از دل فایل های اسکن شده در دسترس است و مجموعه ها می توانند اسناد کاغذی خود را با استفاده از این نوع ابزارها دیجیتال و قابل جستجو نمایند. ابزارهایOCR ، کاربران را در بسیاری موارد از تایپ مجدد مستندات بی ‌نیاز کرده و می توانند یک صفحه را در کمتر از چند ثانیه با دقتی بیش از ٩٥% به متون متناظر تبدیل کنند. شرکت کنندگان به طور عملی متن فایل های تصویری را OCR کردند.

 در این کارگاه یک روزه شرکت کنندگان به صورت عملی به فشرده سازی فایلهای پی دی اف پرداختند و نیز با استفاده از نرم افزارهای خاص، فایل های  پی دی اف  را bookmark کرده و انواع تصاویر و فایلهای پی دی اف را به فایل word تبدیل کردند.

 نرم افزار مخصوص تغییر سایز گروهی تصاویر، watermark کردن تصاویر و تغییر سایز و حجم تصاویر مبحث بعدی ارائه شده در این دوره آموزشی بود.

 مدرس در این کارگاه نحوه کار با نرم افزار تبدیل فرمت انواع فایلهای تصویری و ویدئویی را توضیح داد و شرکت کنندگان به صورت کاملا عملی با این نرم افزار کار کردند و با انواع فرمتهای فایل های تصویری آشنا شدند.

 بخش آخر کارگاه به آموزش ایجاد تغییرات بر روی تصاویر با استفاده از نرم افزار فتوشاب اختصاص داشت.

 گفتنی است، گواهینامه این دوره آموزشی پس از گذراندن آزمونی که به صورت آنلاین برگزار می شود، به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد.

 لازم به ذکر است کارگاه های « کارگاه آموزشی آشنایی با HTML » و «چگونه از اندنوت استفاده کنیم و به دیگران نیز آموزش دهیم» از کارگاههای جاری موسسه آموزشی آرموک است که در هفته های آتی برگزار خواهد شد.

 علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانند به نشانی armook.ir مراجعه نمایند.
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.