کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان
بازدیدکنندگان:

کل بازدیدکنندگان: نفر
بازدیدکنندگان امروز: نفر
منابع:

کل منابع : جلد
کتاب عربی : جلد
کتاب فارسی : > جلد
کتاب اصفهان شناسی : جلد
مقالات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
عضو شدگان امروز : نفر


6 هزار عنوان کتاب بر روی سایت کتابخانه یجیتال ملی کودکان

مصطفی رحماندوست، مدیر کتابخانه ملی دیجیتال کودکان و نوجوانان، در گفتگو با خبرنگار لیزنا ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر 5 سال از راه اندازی این کتابخانه می گذرد، در خصوص هدف از ایجاد این کتابخانه بیان کرد: با توجه به عدم امکان حضور کودکان در کتابخانه ملی، و از سوی دیگر با وجود یک نسخه از کتب منتشر شده در حوزه ادبیات کودک، در این کتابخانه کتابهای بسیاری وجود داشت که در عین نیاز محققان بدان، عملا مورد استفاده نبود.

 وی ادامه داد: در این راستا، کتابهای موجود به صورت تمام متن اسکن شد، و در حال حاضر یک نسخه فیزیکی در داخل کتابخانه و نسخه دیجیتالی بر روی سایت کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران قرار دارد تا محققان در همه جای دنیا امکان دسترسی داشته باشند.

 مدیر کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان اظهار داشت: تا کنون 25 هزار عنوان کتاب اسکن شده و حدود 6 هزار عنوان کتاب بر روی سایت قرار داده شده است.

 وی در خصوص کتب موجود در سایت کتابخانه ملی کودک تصریح کرد: این کتب قابلیت پرینت و دانلود نداشته و فقط قابل خواندن می باشد.

 مصطفی رحماندوست در خصوص کتابخانه کودک که به صورت فیزیکی در محل کتابخانه ملی وجود دارد بیان کرد: طراحی این کتابخانه بر مبنای کتابخانه های کودک در سطح جهان بوده و از نظر فضا، نور، رنگ و ... ملاحظاتی در نظر گرفته شده است.  

 وی افزود: این کتابخانه شامل 2 سالن، که یکی مختص کتابهای خارجی بوده و مورد استفاده مترجمین است و دیگری کتابخانه ای با سیستم قفسه باز برای استفاده کودکان می باشد.

 وی کارکرد اصلی این کتابخانه را آشنایی و بازدید تورهای دانش آموزی با محیط کتابخانه دانست و تصریح کرد: امکان عضویت فقط در کتابخانه آنلاین وجود دارد.

 مصطفی رحماندوست در پاسخ به سوال خبرنگار لیزنا مبنی بر اینکه، با توجه به اینکه آموزش کودکان در جهت استفاده بهینه از کتابخانه از وظایف  کتابخانه کودک است، این سازمان چه اقداماتی در این راستا انجام داده است، بیان کرد: در این خصوص تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.

 وی ارتباط کتابخانه ملی کودک با نهاد های فعال در حوزه ادبیات کودک از جمله شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ... را، در حال حاضر، محدود به ارسال کتاب از سوی آنان و حضور در برخی مراسم کتابخانه ملی کودک دانست.

 گفتنی است، تاکنون بیش از 6 هزار کودک به عضویت پایگاه کتابخانه دیجیتال کودکان سازمان اسناد و کتابخانه ملی درآمده اند که 2 هزار و 800 نفر آنها پسر و 400 نفر دختر هستند.

 آدرس اینترنتی کتابخانه دیجیتال ملی کودکان و نوجوانان   http://icnl.nlai.ir/default.aspx   
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.