کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان
بازدیدکنندگان:

کل بازدیدکنندگان: نفر
بازدیدکنندگان امروز: نفر
منابع:

کل منابع : جلد
کتاب عربی : جلد
کتاب فارسی : > جلد
کتاب اصفهان شناسی : جلد
مقالات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
عضو شدگان امروز : نفر


طرح امانت كتابخوان‌هاي الكترونيكي در فرانسه عملي شد

پس از اعلام تصميم كتابخانه‌هاي منطقه جنوبي ميدي-پيرنه فرانسه براي امانت دادن كتابخوان‌هاي ديجيتال، اين طرح از هفته گذشته در چهار نقطه جداگانه در اين منطقه به اجرا درآمده است.-

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از اكسپرس فرانسه، در طرحي ابتكاري با عنوان «كتابخوان در كتابخانه» صدها كتابخوان الكترونيكي از هفته گذشته در فازي آزمايشي در چهار مركز سمعي و بصري كتابخانه‌هاي شهري و روستايي چهار نقطه از منطقه جنوبي ميدي پيرنه براي استفاده عموم عرضه شده‌اند. هر يك از كاربران با مراجعه به كتابخانه اين بار نه تعدادي محدود بلكه انبوهي از آثار بارگذاري‌ شده بر كتابخوان‌هاي الكترونيكي را مي‌تواند به امانت ببرد.

به گفته اروه فراژ، مدير مركز منطقه‌اي ادبيات در ميدي پيرنه، اين طرح با سرمايه‌گذاري 15 هزار يورويي وزارت فرهنگ فرانسه در فازي آزمايشي به اجرا درآمده است. پس از اجراي فاز آزمايشي اين طرح در صورت استقبال و مشاركت خوانندگان برنامه جامع‌تري از سوي وزارت فرهنگ براي توسعه كاربرد كتابخوان‌هاي الكترونيكي در كتابخانه‌هاي فرانسه به اجرا در خواهد آمد.

منابعي در شش حوزه جداگانه مطالعاتي در هر يك از اين ابزارهاي ديجيتالي بارگذاري شده‌اند كه شامل ادبيات كودك، اخبار و مطبوعات، سفر، تفريح، نمايشگاه فرهنگ و البته كتاب‌هاي الكترونيكي هستند.

هر يك از كتابخانه‌هاي ارایه‌دهنده اين خدمات نيز سعي دارد با برقراري ارتباط با سرويس‌دهندگان عمده خدمات ديجيتال، بهترين و روزآمدترين آثار در هر حوزه را در اختيار خوانندگان قرار دهند. از اين قبيل مي‌توان به بانك آثار الكترونيكي ايزنئو در حوزه ادبيات كودك، بانك ايپاژين در حوزه كتاب‌هاي ديجيتال و البته خدمات رايج شركت اپل براي تابلت‌هاي الكترونيكي آن اشاره كرد.

با وجود اين در فاز نخست اين طرح در حالي كه هر يك از كاربران مي‌توانند كتابخوان‌هاي الكترونيكي را با آثار و منابع بارگذاري شده به امانت بگيرند، تبلت‌هاي الكترونيكي تنها براي امانت در كتابخانه قابل استفاده‌اند.

روز 6 اكتبر (15 مهر) امسال نيز همزمان با برگزاري نمايشگاه كتاب گلاك، مركز سمعي و بصري تارن و دادو در منطقه ميدي پيرنه 16 تبلت و 16 كتابخوان ديجيتال را در اختيار بازديدكنندگان قرار مي‌دهد. همچنين كتابخانه تولوز تا ابتداي سال 2013 (آخر پاييز ) هم سي عدد كتابخوان و تبلت براي ارایه به كاربران تهيه مي‌كند.

در چارچوب اين برنامه آزمايشي كه تا ماه ژوئن 2013 (خرداد 92) ادامه مي‌يابد، از كاربران تقاضا مي‌شود پس از استفاده از امكانات فراهم‌شده، پرسشنامه‌اي براي ارزيابي ميزان و سطح خدمات ارایه‌شده تكميل كنند. سرانجام نتايج نظرسنجي پاييز 2013 (1392) براي توسعه يا عدم اسقبال لازم از اين طرح ابتكاري منتشر مي‌شوند.

اواخر زمستان سال گذشته هم مجله كتاب موتيف فرانسه به عنوان يكي از نخستين طراحان ابتكار عرضه كتابخوان‌هاي ديجيتال و تبلت‌هاي الكترونيكي به كاربران كتابخانه‌اي، طرح توسعه شبكه دسترسي به كتابخانه‌هاي ديجيتال را به اجرا گذاشت و پروژه مشابهي را با همكاري كتابخانه سن دني از 6 مارس (16 اسفند 90) تا 3 نوامبر (12 آبان 91) به اجرا گذاشته است.

كتابخانه سن‌دني هم كليه ابزارهاي الكترونيكي‌اش را با انبوهي از تازه‌هاي ادبي، رمان‌هاي فرانسوي و خارجي، داستان‌هاي پليسي-جنايي، علمي-تخيلي و كلاسيك‌هاي بزرگ دنياي ادبيات بارگذاري كرد.

سن دني يكي از مناطق اصلي ايل دو فرانس است كه شهر پاريس پايتخت فرانسه را در خود جاي داده است.
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.