کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان
بازدیدکنندگان:

کل بازدیدکنندگان: نفر
بازدیدکنندگان امروز: نفر
منابع:

کل منابع : جلد
کتاب عربی : جلد
کتاب فارسی : > جلد
کتاب اصفهان شناسی : جلد
مقالات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
عضو شدگان امروز : نفر


نرم افزار و سخت افزار هوشمند سازی کتابخانه (RFID)

یکی از بحث‌های مطرح در راستای تکامل سیستم‌های اتوماسیون و امنیت کتابخانه، تکنولوژی RFID است. تکنولوژی(RFID (Radio Frequency Identification  به‌عنوان موثرترین و آخرین تکنولوژی شناسائی دنیا در کتابخانه‌ها به‌کار گرفته شده است و هم اکنون اکثر کتابخانه‌های دنیا از این تکنولوژی جهت انجام اتوماسیون فرآیندهای فیزیکی خود استفاده می‌نمایند.RFID با برطرف نمودن بسیاری از کاستی‌های سایر تکنولوژی‌های پیشین (مانند بارکد) و تسهیل چشمگیر در کلیه فرآیند مدیریت و سرویس‌دهی کتابخانه، کیفیت ارائه خدمات را به بالاترین حد ممکن افزایش می‌دهد. از طرفی با استفاده از مزایای این تکنولوژی مراجعه‌کنندگان به کتابخانه، خود قابلیت انجام برخی فرآیندها را مستقل از مراجعه به مسئولین کتابخانه دارا خواهند بود که به مراتب محیط کتابخانه را برای مخاطبان دلچسب خواهد نمود.

 طرح جامع استفاده از فن‌آوری RFID در کتابخانه، ظهور یک فن‌آوری نوین است که فرصت‌های بهبود بسیار زیادی را در اختیار کتابخانه قرار می‌دهد. این فن‌آوری، به‌منظور سهولت و دسترس‌پذیری و ایجاد زمینه بازیابی سریع و مناسب منابع اطلاعاتی پیشنهاد شده است که از دیدگاه انتخاب، فراهم ­آوری، سازماندهی، اشاعه و بازیابی اطلاعات حائز اهمیت است. علاوه بر این، فن‌آوری RFID، از سرقت و جا به جایی غیر مجاز مدارک جلوگیری به عمل آورده و مزایای متعدد دیگری همچون تسريع عملکرد کارمندان کتابخانه در قسمت هاي  امانت، مديريت مخزن، جستجو، شلف خواني و ...  را می توان از این فن‌آوری انتظار داشت.

 در این راستا شرکت پارس‌آذرخش با سابقه 25 ساله خود، به‌عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه نرم‌افزارهای اطلاع‌رسانی و مدیریت و اتوماسیون کتابخانه و مراکز اسناد، پس از سال‌ها تحقیق و توسعه و کار اجرائی، فن‌آوری RFID را برای کتابخانه‌ها به ارمغان آورده است.  شرکت پارس‌آذرخش با بکارگیری آخرین دستاوردها و فن‌آوری‌های روز دنیا در زمینه تجهیزات شناسه رادیویی RFID و تلفیق آن با سیستم جامع کتابخانه و کتابداری، تحولی بزرگ در این زمینه بوجود آورده ‌است. این دستاورد با نام تجاری RFlib Suite زمینه‌ساز بهره‌وری و خدمت‌رسانی مطلوب به تمامی مدیران و کاربران این سیستم‌ها در تمامی سطوح می‌باشد.

 این شرکت در مسير متعالي توسعه و ارتقای سطح خدمات خود به کتابخانه‌های کشور، با حمايت از رويكرد "تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه‌ی ایرانی"، اقدام به تولید بخش عمده‌ای از تجهیزات لازم جهت راه‌اندازی فن‌آوری RFID نموده است. با توجه به بومی سازی فرایند تولید از ابتدا تا انتها، این شرکت تنها سازمانی است که توانست طی یک سال گذشته 8 مرکز کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران (ایران) ، کتابخانه مرکزی دانشگاه تبریز، کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد واحد اهر، کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه قم، کتابخانه مجلس شورای اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات کرمانشاه را در سراسر کشور به فن‌آوری RFID به طور کامل مجهز نماید.

مزایای اجرای طرح جامع استفاده از فن‌آوری RFID در کتابخانه عبارتند از:

  حفاظت و مدیریت کتابخانه از یک درگاه جامع و کامل؛

  كاهش زمان لازم براى انجام فرآيند امانت گرفتن، تمديد و برگشت اسناد؛

  حذف كارهاى كليشه‌اى و تكرارى از وظايف كارمندان؛

  از ميان رفتن صف‌هاى انتظار در ميزهاى امانت؛

  ارتقاء كمى و كيفى سرويس‌دهى كتابخانه؛

  بالارفتن ميزان رضايت مراجعين( اعضاء)؛

  كارائى بالا در حفاظت منابع؛

 تحول كيفى كارمندان و ارتقاى شغل آنها به جايگاه مديريت و راهنمائى اعضاء؛

  بالا رفتن بهره‌ورى در خدمت‌رسانى كتابخانه؛

  سهولت در فرآيند كنترل موجودى در مخزن و يافتن اسناد گمشده؛
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.