کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان
بازدیدکنندگان:

کل بازدیدکنندگان: نفر
بازدیدکنندگان امروز: نفر
منابع:

کل منابع : جلد
کتاب عربی : جلد
کتاب فارسی : > جلد
کتاب اصفهان شناسی : جلد
مقالات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
عضو شدگان امروز : نفر


کتاب های دیجیتال، برای استادها خبرچینی می کنند

که در بین ویژگی های مختلف شان، به اساتید این امکان را می دهد تا آنچه را که دانشجویان مطالعه می کنند رصد کرده و حتی موارد علامت گذاری شده توسط آنها را هم ببینند. این روزها تکنولوژی می تواند بلای جان آدم های تنبل شود. استارت آپی به نام CourseSmart حرکتی را شروع به کار کرده که چندان خوشایند دانشجوهای تنبل و شب امتحانی نخواهد بود. نیویورک تایمز به یکی از ویژگی های جالب پلتفرم این استارت آپ که کتب درسی دانشگاهی را به صورت دیجیتال ارائه می کند، اشاره کرده.

CourseSmart به عنوان ارائه دهنده کتاب های درسی ناشرین مختلف، بسته های آموزشی متنوعی را به دانشکده های مختلف امریکا ارائه می کند که در بین ویژگی های مختلف شان، به اساتید این امکان را می دهد تا آنچه را که دانشجویان مطالعه می کنند رصد کرده و حتی موارد علامت گذاری شده توسط آنها را هم ببینند.

این کتاب ها چیزی به نام "شاخص توجه" را به اساتید ارائه می کنند که می توان از آن برای امتیاز دهی به مطالعه دانشجوها استفاده کرد.

مقاله نیویورک تایمز مثال هایی می زند از اینکه چطور اساتید با دریافت گزارش از CourseSmart متوجه شده اند که برخی دانشجوهای شان به ندرت لای کتاب را باز کرده اند. "شاخص توجه" نه فقط به استادها می گوید که دانشجوها چه چیزهایی را مطالعه کرده اند بلکه زمان مطالعه را هم نشان می دهند. بنابراین می شود فهمید که دانشجو در طول هفته درس را مطالعه کرده یا درست شب قبل از کلاس.

دانشجوهای فعال در این طرح به خوبی می دانند که این کتاب های خبرچین در حال گزارش عملکرد آنها هستند ولی برای هیچ یک از طرفین درگیر (ناشرین، اساتید و دانشجوها) مشخص نیست که آیا "شاخص توجه" کمیت منصفانه ای برای کیفیت مطالعه هست یا خیر. مثلاً می شود با فریبکاری نتایج آن را بالاتر برد ولی در عمل، مطالعه مفیدی صورت نداد. در آن سو برخی دانشجوها بیشتر از طریق حل مسئله و مطالعات آزاد به یادگیری می پردازند، تکلیف آنها چه می شود؟

به هر صورت اینها چالش هایی است که شبیه آن پیش روی هر نوآوری دیگری هم هست ولی CourseSmart  قصد دارد در پاییز 2013 برنامه خود را به طور گسترده به اجرا بگذارد. خلاصه که در آینده، کتاب های دیجیتال پشت سر دانشجوها حرف خواهند زد! مراقب باشید. 

پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.