کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان
بازدیدکنندگان:

کل بازدیدکنندگان: نفر
بازدیدکنندگان امروز: نفر
منابع:

کل منابع : جلد
کتاب عربی : جلد
کتاب فارسی : > جلد
کتاب اصفهان شناسی : جلد
مقالات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
عضو شدگان امروز : نفر


تقسیم کار ملی برای دیجیتال سازی منابع کتابخانه ها

رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت: طرح دیجیتال سازی منابع سازمان‌های مختلف با یک متولی مشخص کار دشواری است اما باید روش واحدی برای دسترسی به اطلاعات و منابع دیجیتالی فراهم کرد.

درباره اجرای طرح کتابخانه دیجیتال ملی، نقش نهاد‌های گوناگون در این زمینه و نداشتن متولی مشخص برای اجرای این طرح در کشور گفت: در این زمینه یک بحث کارکردی مطرح است که شامل سازماندهی منابع داخلی و خارجی دیجیتالی است.
 
وی عنوان کرد: کارکرد مفهومی و منطقی این است که منابع داخلی که در کشور تولید می‌شوند باید از طریق دیجیتال سازی؛ ذخیره و در فضای مجازی قرار بگیرند اما این که الزام داشته باشیم بحث دیجتیال‌سازی منابع را در بستری مانند آمازون ملی پیگیری کنیم، با این طرح موافق نیستم.

رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران تاکید کرد: هر سازمانی در حوزه خاصی به دیجیتال‌سازی منابع می‌پردازد زیرا  حوزه تخصصی و گستره کاری نهاد‌‌های مختلف مشخص است. به عنوان مثال؛ ایران داک( پژوهشگاه فناوری و اطلاعات ایران)؛ پایان‌نامه‌ها و مرکز منطقه علم و فناوری در شیراز ؛مقاله‌ها را جمع آوری می‌کند.

علیدوستی تاکید کرد: طرح دیجیتال سازی منابع و قرار گرفتن حوزه کاری سازمان‌های مختلف در یک مرکز خاص با یک متولی واحد؛ کار دشواری است زیرا بسیاری از تولید کنندگان منابع از سازمان‌های مختلف هستند اما نکته مهم این است که باید روش مناسب برای دسترسی به اطلاعات و منابع را فراهم کنیم.

وی اظهار کرد: دسترسی به یک روش واحد برای دستیابی به منابع  از سوی نهاد‌های مختلفی پیگیری می‌شود از جمله نهاد‌‌هایی که این موضوع را دنبال می‌کند،کمیسیون اطلاع‌رسانی نظام علم و فناوری است.

رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران عنوان کرد: اکنون ما آرشیو‌های ملی گوناگونی در زمینه‌های مقاله، پایان نامه و کتاب داریم اما باید این آرشیو‌ها از طریق پروتکل‌هایی با هم در ارتباط باشند تا از این طریق و درگاه واحد؛ بتوان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

علیدوستی گفت: در همه دانشگاه‌های کشور برای امور مختلفی نرم افزار وجود دارد از جمله مواردی مانند ثبت نام و تشکیل پرونده دانشجویان که سال‌هاست در دانشگاه‌ها از آن استفاده می‌شود اما ممکن است شما در یک کشور با یک نرم‌افزار واحد در حوزه دانشگاهی روبه رو شوید.

وی افزود: هدفم از ذکر مثال فوق این بود که تغییر بخش‌های مختلف حوزه‌های سازمانی و اطلاع‌رسانی منابع آن‌ها از طریق یک واحد خاص؛ با توجه به گستردگی وظایف هر سازمان؛ کار درستی نیست و تغییر آن‌ها دشوار است. بهتر است بتوانیم میان ارایه اطلاعات داده شده پیوندی مناسب برقرار کنیم.

رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت: ممکن است رسیدن به یک نرم افزار واحد در مراحل بعدی مورد توجه قرار بگیرد اما در گام نخست باید پیوند مناسبی میان اطلاعات تولیدی دیجیتال شده برقرار کرد. هنوز به این نتیجه قطعی نرسیده ایم که همه واحد‌های اطلاع‌رسانی باید تعطیل شوند و همه آن‌ها از طریق یک واحد متمرکز به نام آمازون ملی پیگیری شوند.

وی گفت: حرکت به سمت طرح کتابخانه دیجیتال ملی بسیار خوب است اما گام نخست این است که باید هر کاری در کشور فقط یکبار صورت بگیرد. در حوزه کتاب به عنوان مثال هنگامی که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اقدام به صدور فیپا ( فهرست‌نویسی) پیش از انتشار می‌کند؛ یک کتاب یکجا فیپا دریافت می‌کند هر چند صد کتابخانه دیگر وجود دارند که از این کتاب استفاده می‌کنند.

علیدوستی گفت: اگر هر دانشگاهی اقدام به سازماندهی پایان نامه‌های خود می‌کند این کار فقط یکبار صورت بگیرد و ایران داک و پژوهشگاه فناوری اطلاعات ایران این کار را مجدد تکرار نکند. واحد‌های سازمانی که سابقه فعالیت در یک حوزه را دارند متمرکز در یک حوزه خاص شوند.

رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت: بهتر است که یک تقسیم کار ملی برای دیجیتال سازی منابع صورت بگیرد و در مرحله بعد پروتکل‌هایی برای ارتباط میان داده‌‌های تولیدی سازمان‌های مختلف وجود داشته باشد و سپس از یک درگاه واحد بتوان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد اما دوباره کاری نباید صورت بگیرد.

وی افزود: کتابخانه‌های گوناگون اکنون نرم‌‌افزار‌های مختلفی دارند، شرکت‌های مختلف نرم‌افزار‌های گوناگونی برای کتابخانه‌ها تولید می‌کنند اما هنوز یک متادیتای( فرا داده)  واحد برای استفاده همه کتابخانه‌ها ارایه نشده است.
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.