کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان
بازدیدکنندگان:

کل بازدیدکنندگان: نفر
بازدیدکنندگان امروز: نفر
منابع:

کل منابع : جلد
کتاب عربی : جلد
کتاب فارسی : > جلد
کتاب اصفهان شناسی : جلد
مقالات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
عضو شدگان امروز : نفر


آر.اس.اس. و کاربرد آن در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی

آر.اس.اس. و کاربرد آن در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی

نويسنده: اسماعيل جعفرپور

 چکیده:

به‌کارگیری فناوری‌های ساده، نوین، و کارآمد در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی، به منظور تسهیل جریان اطلاعات‌ و دسترسی به اطلاعات جدید با کمترین تلاش، بسیار مهم است. همچنین، فن‌آوری آر.اس.اس. به منظور رساندن اطلاعات روزآمد به کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. مقاله حاضر به بحث در مورد این ابزار پرداخته است، و ضمن اشاره به تاریخچه، شکل‌گیری و مشخصات فنی آر.اس.اس. روش‌های به‌کارگیری فن‌آوری مذکور را تشریح نموده است. همچنین به بحث در مورد مزايا و کاربردهاي آر.اس.‌اس. در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی پرداخته و راه‌کارهايي را براي استفاده از اين ابزار به منظور رفع نيازهاي اطلاعاتي کاربران ارائه مي‌دهد.

 کلیدواژه­ها

 آر.اس.اس.، او.پی.ام.ال.، وب2، کتابخانه2، کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی

1-مقدمه

به‌کارگیری "فناوری­های اطلاعات و ارتباطات"[1] تاثیر شگرفی بر  علوم کتابداری و اطلاع رسانی گذاشته است. پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه اطلاعات و ارتباطات این امکان را فراهم کرده­است که روشها و نظام­های سنتی انتقال اطلاعات با روشها و نظام­های جدیدتر، سریع­تر و کم اشتباه­تر جایگزین شوند. خودکارسازی کتابخانه­ها، توسعه پایگاه­های اطلاعات، شبکه سازی کتابخانه­ها، کاربردهای اینترنت و اینترانت در علوم کتابداری و اطلاع رسانی، و دیگر تحولات، سال‌ها است که با تسهیل کارهای کتابخانه و کاربر مدار کردن خدمات کتابخانه­ها، کتابداران و مراجعین را بهره­مند ساخته است. پیشرفت­های حاصل شده در وب و ظهور وب 2 روند این تحولات را تسریع نموده است (Bansode et all 2009). با شکل‌گیری مفهوم وب 2، ابزارهای وب 2 به سرعت در حال گسترش هستند. 

 

2-آر.اس.­اس.[2]

دیگر لازم نیست برای خواندن مطالب جدید یک سایت از مرورگر استفاده کنید. بلکه به کمک آر.اس.­اس. سایت موردنظر و نصب نرم افزار آر.اس.­اس.خوان و حتی بدون مرورگرها می­توان محتوای مورد علاقه را پی‌گیری کرد. افزون بر این سایت‌هایی نظیر گوگل و یاهو تسهیلات فوق را فراهم کرده­اند. که می­توانید صفحه گوگل را متناسب با نیازتان، شخصی کنید و آر.اس.اس.   های مختلف را به آن معرفی نمایید. در این صورت نیازی به نصب برنامه خاصی ندارید و در هر جا که باشید به منابع اطلاعاتی مورد علاقه خود به وسیله صفحه گوگل دسترسی خواهید داشت. همچون وبلاگ[3]، آراس­اس هم جزء ابزارهای وب2 قلمداد می­شوند. با در اختیار گذاشتن آر.اس.اس. و یا ایکس.­ام.­ال.[4] یک سایت، داده­های آن هم در سایتهای دیگر قابل استفاده است و هم با ابزارهای دیگر قابل دسترسی است.بنابراین آر.اس.اس. ‌یک فناوری ساده ولی بسیار کار آمد است.  آر اس اس سرنام موارد مختلفی مثل موارد زیر است (All about RSS 2004):

RDF Simple Syndication, Rich Site Summary, Really Simple Syndication

بنابر ویکی‌پدیا "آر اس اس خانواده‌ای از قالب‌های خورد فید[5] در وب است که برای انتشار محتویاتی که در بازه‌های زمانی خاص به‌روزرسانی می‌شوند استفاده می‌شود (مانند وب‌نوشت‌ها، عناوین اخبار، و پادکست‌ها[6](". آراس­اس قالبی است مبتنی بر ایکس­ام­ال که امکان نشر موارد جدید را ممکن می­سازد. هدف آن در حقيقت جمع‌آوري اطلاعات سايت‌هاي مختلف است بدون آن ‌كه کاربر مجبور باشد تمام سايت‌ها را صفحه به صفحه مرور ‌‌كند. به طور كلي هدف فن­آوري آراس­اس اين است كه به شما اجازه دهد بدون اين‌كه مجبور باشيد تمام سايت را صفحه به صفحه مرور كنيد، موضوعات و اخبار جديد مربوط به آن را مشاهده كنيد. اگر وب‌سايتي امكان استفاده از آر‌اس‌اس را براي کاربران فراهم سازد، مي‌توان با اشتراك در سايت مزبور و استفاده از برنامه‌هاي آر‌اس‌اس‌خوان، از مطالب جديد آن سايت مطلع شد و در وقت صرفه‌جويي نمود. ‌طبق تعريف «ويكي‌پديا»، آر‌اس‌اس يكي از قالب‌هاي معروف «وب فيد» [7]است که براي به‌روز رساني اطلاعات مختلف از قبیل اخبار جدید، صدا و فیلم در صفحات وب از آن استفاده مي‌شود. آر.اس.اس.   توسط شرکت یوزرلند[8]  در سال 1997 ایجاد شد(حمیدی، 1386) و در همان سال نِت­اسکيپ [9]از آراس‌اس براي کم کردن ترافيک سايت خود و نشان دادن خلاصه خبرهاي جديد سايت، در خبرگزاري‌هايي مثل «بي‌بي‌سي» و «سي‌نت» استفاده کرد (مرادی، 1386) . فرمت اصلي آر‌اس‌اس مانند فايل‌هاي ايکس‌ام ال است و اطلاعات در قالب اين فايل‌ها كه اصطلاحا آر‌اس‌اس‌ نام دارند، منتشر مي‌شود. دستور زبان آر‌اس‌اس چيزي شبيه يک سند ايكس‌‌ام‌ال است که از دو قسمت تشکيل شده: قسمت اول، اطلاعات يا برچسب‌هاي ثابتي که بسته به نوع داده‌هايي که قرار است به اشتراک گذاشته شوند متفاوت هستند، و قسمت بعدي داده‌هاي متغير يا همان مطالب جديد که بين اين برچسب‌هاي ثابت قرار مي‌گيرند. در واقع ناشران و تهيه‌كنند‌گان، مطالب يا اخبار خود را با استفاده از اين فناوري روي سايت خود قرار مي‌دهند و كاربر سايت با استفاده از برنامه­های آر‌اس‌اس‌خوان[10] یا خبرخوان[11] مي‌تواند سايت‌هاي معرفي‌شده توسط کاربر را به صورت مدام جست‌وجو كند و مطالب تازه‌ را (غالباً در قالب صفحات اچ‌تي‌ام‌ال) به كاربر ارائه ‌دهد.

 

2-1خبرخوان یا آر.اس­.اس.رسان

خبرخوانها در کل سه نوع هستند:

  1. خبرخوانهایی که باید روی رایانه نصب شوند. که اینها خود بصورت رایگان و غیر رایگان قابل دریافت و استفاده هستند: Amphetadesk, Feedreader, NewsDesk, Active Web Reader, RSSeader و ...تعدادی از برنامه­های خبرخوان هستند .(Moffat, 2003). در تصویر(1) یک خبرخوان به همراه قسمتهای مختلف آن ارائه شده است. همانطور که ملاحضه می شود در کل از سه قسمت صفحه بندی تشکیل شده است. در این نوع خبرخوان برای دریافت اخبار یک سایت کافیست روی شمایل آر اس اس  موجود در سایت مورد نظر راست کلیک کرده و با انتخاب Copy Shortcut در خبرخوان Paste نماییم و یا آدرس سایت مورد نظر را در خبرخوان خود وارد کنیم.

 

تصویر 1. تصویری از یک خبرخوان به همراه قسمتهای مختلف آن

 

  1. خبرخوانهای پیوسته[12] که در وب موجود هستند و لازم نیست بر روی رایانه نصب شود. در این نوع خبرخوان، هر کاربری یک شناسه و گذرواژه دارد که با ورود به سایت خدمت دهنده می­توان سایتهای ارائه دهنده خدمات آر اس اس  را به سایت خبرخوان معرفی کرد. این خبرخوان­ها در فواصل معین و منظم به بررسی سایت­های معرفی شده اقدام می­کنند و اطلاعات روزآمد را به کاربر ارائه می­کنند. از سایتهایی که بدین صورت اقدام به ارائه خدمت می­کنند می­توان به سایت گوگل با ابزار [13]Google Reader و یاهو با ابزار MY Yahoo[14] اشاره نمود(حمیدی، 1386). تصویر(3و2) سایتهای مذکور را نشان می­دهد.

 

تصویر 2. سایت خبرخوان گوگل

 

      

تصویر 3. سایت خبرخوان یاهو (http://my.yahoo.com) 

 

 

 

 

  1. مرورگرهای خبرخوان که امکان استفاده از آر اس اس  را بصورت داخلی بر روی مرورگر بدون نیاز به نصب نرم افزار و نیز بدون نیاز به شناسه و گذرواژه فراهم کرده­اند. مرورگرهايي مانند  فايرفاكس[15] و اینترنت اکسپلورر[16] به صورت داخلی این ابزار را دارند که مي‌توان از آن استفاده كرد(صفائي، 1385). تصویر (3) محل قرار گرفتن ابزار مذکور بر روی مرورگر اینترنت اکسپلورر را نشان می­دهد. این مرورگر به هنگام مرور صفحات وب در صورتی که سایتی دارای خدمت آر اس اس  باشد بصورت خودکار آنها را تشخیص می­دهند و به دریافت اخبار از آن سایت­ها می­پردازند. در صورتی که سایتی این خدمات را ارائه کند ابزار مذکور از خاکستری به نارنجی تغییر رنگ داده و وجود خدمت آر اس اس  در سایت را اعلام می­کند. چنانکه علاقمند باشید عناوین سایتی را که در حال مشاهده هستید همواره و بدون مراجعه به سایت دریافت نمائید لازم است فید مذکور را ثبت کنید. بدین منظور کافیست پس از رفتن به سایت مورد نظر روی ابزار نارنجی رنگ  کلیک کنید تا صفحه فید باز شود سپس بر روی گزینه Subscribe to this feed کلیک کنید از این پس به هنگام اجرای برنامه مرورگر فیدهای افزوده شده به مرورگرتان بطور خودکار روزآمد خواهد شد. با کلیک بر روی زبانه feeds (که در تصویر با علامت     مشخص شده است) می‌توان عناوین جدید را مرور و محتویات هر کدام را مشاهده نمود.

 

تصویر 4. ستاره قرمز رنگ محل قرار گرفتن ابزار آر. اس. اس.  و محل فیدهای افزوده شده به مرورگر جهت دریافت اخبار  جدید را نشان می­دهد.

 

 

2-2مشخصات و قالب آر.اس.اس. 

قالب اصلي آر.اس.اس.‌ مانند فايل‌هاي ایکس ام ال است و اطلاعاتش را در قالب اين فايل‌ها كه اصطلاحاً RSS Stream  يا  RSS FEED نام دارد، منتشر مي‌كند. در واقع ناشران و تهيه‌كنندگان مطالب يا اخبار يك لینک فید را روي سايت خود قرار مي‌دهند و كاربر مي‌تواند روش خود برای استفاده از این اخبار را با توجه به سه نوع برنامه­های معرفی شده فوق انتخاب نماید. اين برنامه‌ها در سرورهاي معرفي شده به آن‌ها به صورت مدام جست‌وجو مي‌كنند و اگر مطلب تازه‌اي در اين سايت‌ها وجود داشت، آن‌ها را براي كاربران نمايش مي‌دهند كه اغلب در قالب صفحات اچ تی ام ال[17] است. اين ابزار مانند برنامه آوت‌لوك[18] كه ايميل‌هاي واردشده به صندوق ايميل را هر چند لحظه چك مي‌كند و به كاربر اطلاع مي‌دهد، موضوعات و محتويات جديد سايت‌هاي معرفي شده به خود را چك مي‌كند و آن‌ها را به كاربر نشان مي‌دهد. امروزه بسياري از سيستم‌هاي مديريت محتوا امکان توليد آر‌اس‌اس را به عنوان يکي از خروجي‌هايشان فراهم کرده‌اند. وب‌سايت‌هاي خبري زيادي مانند بي‌بي‌سي، ياهو نيوز، سي‌نت، وايرد، اسليت، سالون، رولينگ استونز، و... از اين فناوري استفاده مي‌كنند و خبرهايشان را از راه‌هاي گوناگون به ميليون‌ها خواننده مي‌رسانند.(مرادی، 1386) خوشبختانه آراس‌اس فناوري پیچیده­ای ندارد از این رو اضافه کردن آن به خروجي‌هاي نرم‌افزارهاي مديريت محتوا و خبر، کار دشواري نيست. بدون بهره­گیری از آر اس اس ، کاربران باید بطور روزمره سایتهای مورد نیاز خود را مرور نمایند تا در صورت وجود اخبار و اطلاعات جدید، از آن باخبر شوند. در صورتی که با بهره گرفتن از برنامه­های آر اس اس  خوان سایت­های ثبت شده بطور خودکار مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود اطلاعات و اخبار جدید، به اطلاع کاربران رسانیده می­شود. از آن جائیکه فیدهای آر اس اس  کوچک بوده و به سرعت بارگذاری می­شوند لذا می­توان از آنها حتی در تلفن همراه و یا دستیار شخصی دیجیتالی[19] استفاده کرد. (W3schools, 2008). آر.اس.اس. به منظور توزیع محتوای وب از ایکس ام ال استفاده می­کند. فیدهای آر.اس.اس. ابزار آر دی اف[20] هستند، و فایلهای آراس­اس در داخل خود، فراداده دارند، که به توصیف محتوا می­پردازد(Lewin, 2000). وب سایتی که می­خواهد به دیگر سایتها اجازه انتشار بخشی از محتوای سایتش را بدهد، اقدام به تولید یک سند آر اس اس  نموده و به وسیله یک ناشر آر اس اس  به ثبت می­رساند. این سند می­تواند شامل اطلاعاتی نظیر اخبار و وقایع جدید عنوانهای خبری و غیره باشد. قالب ایکس ام ال خاصی که برای تولید فید آر اس اس کاربرد دارد غالبا به روشهای مختلفی ایجاد می­شود. سایتهای خبری  و وبلاگها که استفاده زیادی از آر اس اس  می­کنند از سیستمهای مدیریت محتوا بهره می­برند، که به صورت خودکار فیدهای آر اس اس  را روزآمد می­کند(Bansode et all, 2009). تصویر(5) شمای کلی از نحوه برقراری ارتباط بین سایتهای وب، فیدهای آر اس اس ، فایلهای ایکس ام ال  و رایانه­ها را نشان می­دهد.

 

تصویر  5. شمای کلی از نحوه برقراری ارتباط بین اجزاء مختلف سیستم آر اس اس

(http://softwaregarden.com/about rss)

 

 

به منظور درک بهتر محتوای یک فید آر اس اس  در تصویر(6) نمونه ساده شده­ای از ساختار یک فید آر اس اس  ارائه می­شود. که در آن ساختار کلی و متن یک فید و فایل نوشته شده به زبان ایکس ام ال را نشان می­دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویر 6. نمونه ساده شده­ای از ساختار یک فید آر.اس­.اس.

 

 

اغلب در وب‌سایتهایی که خدمات آر.اس.اس.‌ ارائه می­شود اشکال و یا نوشته­هایی وجود دارد که معرف دسترسی به آر.اس.اس‌. است. نمونه­ای از نشانه­ها و عباراتی که در سایتها به منظور ارائه خروجی آر.اس.اس‌. ممکن است در دسترس باشند:

RSS 2.0                                  

با کليک بر روی اين عبارات، به صفحه خروجی آر اس اس  سايت وارد می­شويد. با دادن اين آدرس به نرم­افزارهای نمايشگر آر.اس.اس. ، نیز می­توان محتويات آن را مشاهده کرد. در حال حاضر تقريباً تمام ابزارهاي ساخت وبلاگ‌ در دنيا قادر به ساختن خروجي آر‌اس‌اس هستند که مي‌توان آن را به عنوان يکي از دلایل گسترش آراس­اس دانست. به منظور تسهیل دسترسی به آراس­اس خدمت جدیدی به نام او پی ام ال[21]ارائه شده است که در ادامه تشریح می­شود.

3- او.پی.ام.ال.

او.پی.ام.ال. یک قالب ایکس ام ال به منظور تهیه خروجی از رئوس مطالب است. این ابزار می­تواند لیستی از آر.اس.اس‌.های تهیه شده را فراهم کند، که می­تواند بسیار مفید باشد. بسیاری از ارائه کنندگان آر اس­اس امکان تهیه خروجی بصورت قالب اوپی­ام­ال را فراهم کرده­اند، و بسیاری از نرم­افزارها و ارائه کنندگان خدمات آر­اس­اس هم فایلهای تهیه شده اوپی­ام­ال را به عنوان ورودی قبول می­کنند. فرض کنید شما اخباری را از طریق نرم­افزار خاصی دریافت می­کنید که متشکل از اخبار 50 سایت مختلف است. و تمایل دارید این اخبار را دوست شما هم دریافت کند، لذا یک فایل خروجی او پی ام ال تهیه و به دوستتان ارسال می­کنید، وی هم با وارد کردن این فایل در نرم­افزار آر­اس­اس خوان خود، می­تواند به اخبار تمامی50 سایت مورد علاقه شما دسترسی پیدا کند ( www.opml.org).

بسیاری تمایل دارند علاقه­مندیهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. لذا یک فایل او پی ام ال تهیه کرده و آن را با دیگران به اشتراک می­گذارند. سایت او پی ام ال از سایت­هایی است که به منظور به اشتراک گذاری این فایلها آموزشهای لازم را ارائه می­کند.

 

4- آر.اس.‌اس. در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی

گسترش فناوري‌ به خصوص در عرصه انتشار اطلاعات، باعث شده بود بسیاری تصور کنند که دیگر نیازی به کتابداران و متخصصان اطلاع‌رساني وجود ندارد. اما همانطور که مرادی (1386) خاطر نشان می­کند "عصر حاضر، عصر فناوري و انفجار اطلاعات است و همچنان براي اطمينان از صحت اطلاعات و تأمين دقيق نيازهاي اطلاعاتي کاربران، به نيروي متخصص براي شناسايي و گزينش منابع و اطلاعات نياز است." آر‌اس‌اس‌ مکمل خوبي براي انواع روش‌هاي آگاهي‌رساني جاري و اطلاع‌رساني گزينشي در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی هستند. کاربران بسياري خواهان دريافت تازه‌ترين اخبار کتابخانه‌ها و سازمان متبوع، اطلاعات مربوط به منابع جديد اطلاعاتي در کتابخانه و دنياي نشر، فهرست مندرجات نشريات تازه منتشرشده، به‌روزرساني راهنما‌ها و دست‌نامه‌هاي سازماني و حرفه‌اي، اطلاع‌رساني پادکست‌ها، و آگاهي‌يابي از اطلاعات کارگاه‌ها و همايش‌هاي ملي و بين‌المللي در حوزه فعاليت سازمان مربوطه هستند که با استفاده از فناوري آر‌اس‌اس اين نياز به‌راحتي مرتفع مي‌گردد.

به‌طور کلي فناوري‌هاي وب 2، به تحکيم ارتباطات دو سويه کتابخانه و کاربر کمک شاياني کرده‌اند وکتابخانه‌ها را در تعامل بيش‌تر با کاربر و اطلاع‌رساني مستمر و کارآمد یاري مي‌دهند. در جدول(1) مقایسه­ای بین وب و مجموعه فناوری­هایی که موجب پدید آمدن وب2 شده است، به نقل از(O'Reilly, 2005) ارائه می­شود.

 

تصویر 7. صفحه اول سایتwww.opml.org

 

 

جدول(1) مقایسه وب1 با نسل جدید وب معروف به وب2

وب

 

وب2

دابل کلیک

 

سیستم تبلیغاتی گوگل(google adsense)

Ofoto[22]

 

Flickr[23]

Akamai[24]

 

بیت تورنت

mp3.com[25]

 

Napster[26]

دایره­المعارف برخط بریتانیکا

 

ویکیپدیا، دانشنامه آزاد

وب سایت های شخصی

 

وبلاگ نویسی

evite[27]

 

upcoming.org[28] and EVDB[29]

معاملات نام دامنه

 

بهینه سازی موتورهای جستجو

مرور صفحات

 

کسب درآمد با کلیک کردن

 شکار و ذخیره صفحات وب

 

خدمات طراحی وب

چاپ و نشر

 

مشارکت

سیستم های مدیریت محتوا

 

ویکی­ها

دایرکتوری و راهنماها(طبقه بندی)

 

برچسب­گذاری ("رده بندی مردمی")

چسبندگی

 

پیوند

 

بطور کلی  ویژگی نسل گذشته سایت های وب تولید محتوا توسط عده­ای كم برای كاربران بسیار بوده است (مانند همان تولید انبوه كالا در گذشته) در حالی كه در وب 2 تعامل كاربر با محتوای روی شبکه مانند تعامل وی با كامپیوتر شخصی خود فرد است. و دیگر مانند وب عده­ای تولید كننده محتوا و عده­ای كاربر آن نخواهد بود بلكه این مرز تا حد زیادی (شاید هم به كلی) از میان می رود.

آر اس اس هم به عنوان یکی از خصایص وب2 نقش بارزی در اطلاع رسانی اجتماعی دارد.

استفاده از آر اس اس  روشی بسیار مناسب برای روزآمد نگه داشتن اطلاعات کاربران کتابخانه در مورد منابع، خدمات و اخبار آن می­all;yوESll;yوE Pعا spanNtd>

6/td>spاب نماب 2 تع2 وp> spanNtd> spااpano0l;">مرور hy;,dir="">

sp ="ال نAh="rAhaI cبizele="fontوir="rtl">sp1فادٌ ن>o ط عدe ما­افزr="اع ؈ای روی fw.dl H ن دهندsS ="fonده>بطور کtعe="font-size: small;">سیستم های مدیریخاکتان>o ط عدگی دس ک

iدsS

< 2 ت> a>

/m

/m> a>lکود اجhaه­>استفاده>

tی از خصای fw.dl H نتواUتواUتواUت ا محتو> <-size: sma/tabl;">h;ك>> < ir="rtl">مرور صفحات spanNtosS =t وجomae">

<<دیس ک ن>sp ="ال نAh=">

<ک smalcیس ک مد }Tcbد هم سIIsAh=Sتکس tl">h;ك>0aتابخانه&zwnj بخj بخj nt-stl">n>n>

-size: sma/o کس tl"> f="Ahont-size:اr8 س tufonttpan styled>rtl">م8e="font-"font->0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"> Ah="ا؆اed> spااpano0l;"cی اس dlt<<دlrbsp; cجtتصویر جfc;"> اس اio0l;"cll;">مizeiس tl">-stl">-sتا/spa. بzbmall;">کuTizevIcll;">مizeiس tاع رj nt-stl"p dir="t-si وان/Dig وان/Dig وان/Dig وان/DigC>o bf>م8e Bp; pاع ر1زrا همبze:p ze:nbspcجt<>م8e Bp; sی­ده ب2 n>bize: small;">sizt>o < e: sm ize: bize: ر٩و> smsizo8e="foDIهاio0l;"c">اطجpcیoa) داpp> ده­>ا"try>ا" دe=yy>ا>اد eاizoize"trBp="rpaارeاio0ا>اعنی&e"trBp=oa دd> treرele="fo8وا

رetr اio2 ne="pp"fo: trوا0اsy8eانBp="rر">اsh="rpaارeا>اy>> e& w >اy> w&p"ع& izsh="rع"ع"rp>ع>اy> we=y>انsiznt-si>اiz2izoٌ ٧>ا&sh=izntiz2 dirد fon py>pan اw.dاعir=le=دlع& spanاوا dاsh=iٳpwپمont->0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"> وz2 ا ععisi>o عe Bpp"isi"rp> خe8tr">ٳp; sylyیی&ele="fo8دyly&sh=isyl&e8e"e="p="rp; رeاio0اpano0 e"rptpdh="r >ع>اy> >ابنtiz2 >اsiا"p= d ا"pisie"e="p="rp; رeاio0اstly&sh tizio2 ne="p> epa8e اs عثبنpanoaieح="re=دیiene="p= yrtl">سp>ne=mall; رeاio0pandابisiallنppاع ر1smوsmٹisiw.pcدysizpan اw >eny&sh> eاسسسeny&shٹisiallنpسسny&بن&p">rt>o"sh٧tiall; رeاio0pandاshٹw.Digan hن-stl">-> e>o.pcاا0-o0 0اs 0؇w.pcدysi-stسسسeny&shٹisiallنpسسny&بp dtptip>ا"shp dtzpanٹ اpanاny&yrtٹ>tpze.pc; s.pc;ر p dtctipsmٹis s.0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;">٧tiw.pcرe>t dtp dtc.dlshy all اpanاnta;;t>rt>o"sh٧tita;pzec.dlاy&sh titis>dlshy l ٧0ioo"sh٧tiall; رeاio0ian lا٧shysm٧walli l ٧itl ٧shalll ٹl ٧i lp dt؈ ٧dsall o0ian٧pcr h; m٧ti8shودیo0٧sh؆>بn;">دyp؈اshاti؈٧l tyln;"allرep،یدlspano0٧t de>یnt-pano0٧sh؈ >o0">٧tcr 8sh٧ر1y&؈اshpcrیس; رeاio0ian lاsh d >eny ایttisسp>عl ٧i l1& lاtisp>eny ایا>dlاtابnis& wanian yrt،wثابe>ر1>t oa& y>ian ٧بn8shont->0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;">٧>">eny&sh٧>pitsptyl>ln;"ent-اy&shp dteptisdw.pcدysi-><-a1>دoaسn><-ا"i l>یا>دpc.lاsh؆-stl">-(.oa& y>ian ٧بn8sh)ٯیtshسn؆dlshy deis؆ا>دd ><-><--st;ر--ppسp>عl ٧i lp dtoaسn>< wanian dlt در ساlie=/ule=سل سی ی ن دهندsS)در سايe=سل سی ی ن دهندsStrong<ر1>t oa& y> ٧بn8sh)دtrong">eny&sh٧dlاe= ont->0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;">ٯیtdlاe=shسneis؆dاywan p ze>دpc.ir/a dlاe= ir/a doai دa1>دati8shوwptia ze>دpc.iandlاe= c.p1> y&shیlp dtepارسndlw p>isianaa1tl">ا yعlle=y>e= ctia1؅eاio0neisdw.pcدysi->؆doaiashیt;"a;">tlp dteisspaa1ر"sspati> e= c dt>o0ianا.pcrtبنtiw.lدا.pcاا0 c عt>1؅ont->0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;">(aا.pc"ا)eis،w.pcدysi-؈y tسا.pce=ا.ptس 0ian خe8tr"نtia1؅عtاio0اخeخ>neisاس بd ><ر>ndlw p>is؅a1 در ساlie=/ule=ی ن دهندsS؅shsmal1؅عtاio0ساicاا0 c1&lle=ont->0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;">اخeخ>netاa;"p& ا Alpha Channeltع0 ؈pcدysi> خtlpindlw p>is؅a1 در سايe=سل سی ی ن دهندsSاicr"٧icw./s>0ntr"اywan d -stl">-crر>ndlw pio&سااptاابn>بn;">d s y> llntr"ابn>بn;tr" epa.epai e0 ؅8؅ئ0 pio"sh٧ti؈io0ne8؅ئ0 .wan yr(Bhatt, 2006) در سايe=ule=liی ن دهندsSo.pcاا0 c1&lle=otrong<<ر سايe=سل سی ی ن دهندsSi0nan .؅س.؅س.>oppس1؅عtاio0ir/a d0nدtrong<د ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSر-elle=؅8tr"نtiس1؅عtاio0s>0n"نw"نti؈wiziwancr1stl">-cr>oicاا0tr deرا eioاz>tس1؅عtاio0s>0n"0 اlw-c;"0ir/a س؅8 خe8tr" اaeاaezpanٹ اeاicepاdeع0eاe1ر"sspatipt> e= c dt>o0spic.رe dt> lp بnisw-c; dtpiw nر-e= c0ir/a س؅8 خe8tr" اaeاaecesip1؅عtاio0s>0ndew 8؅ptiابn>t>eitr"8؅ c0 "8حبd >tr"izeدssed ؛د ن<ديe=سل سی ی ن دهندsS دsse=trdoai د; dtssesit.wاi"t8؅tr; 0trspio&سااptاابn>بn;epاw trt8؅iاdep؅8st8؅icد ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSبn;"8 dtc w "nidt>n;"p dtp؅8sد ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSبn;"trt8ض dt>tr"nidt>n;"p dtp؅8اden>i<اdtdt؅سپمont->0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;">اdeصe= dtaecesi خi0ntr" اaeاasد ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSبn;sد ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSt؅تابn>بn;eصt؅خعtnt8s trtعsp؅8عt8؅i"sصidt>n;"n;izdwاc;trp؛د ن<ديe=سل سی ی ن دهندsStج trttد ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSع">؅tr pاc8ع>؅./؛د ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSs؅تابn>بn;eاd i0د ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSeiitr"iz->trد ن<ديe=سل سی ی ن دهندsS خtei ادs>e;ew./سes"iz-;ewtبn1p/اzpan t؅.p1> y&shan"sp؅>ع>؅./؛د ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSaezpذtr >tr tسesewt>ضtسtr e oaسn><ا> ; iاcابn>بn;tl">n;trةs؆ اaeاa"cdt><اe;>سstسt><; wاw-ة;اcaاio0s>0ndew 8؅ptiابn>t>eitr"sp؅><ا> ; stشyrepca y&tشیp؅>ca>سs؅tr"iztr eztrا>tritrtisااidew 1stl">-iاaابn>بn;"na1tl">سs<ا"ti ianآ dt>tr" اaianاaiدیs>0iodtew ابnيez اanا"s<ا"tipir/a dtzس"اa>r p0 w 1stl">-iاaابn>بn;dep;اcaاa>اicatrr a جsn;اatistlica>rictriw ابnin>بسs<اtr"i"izw a>0ic.رeize"atiw ابniwizجzس"atiاtrioaسn>ic د ن<ديe=سل سی ی ن دهندsS0iodteرeيn>ezatiodtir/a aيir/a sn cwكcicaا"s<ا"tiaسnaianاat>م c>مئ0 .> l>ٳsir/a cia؛د ن<ديe=سل سی ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;">اdeررt ِدont->0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;">ر1a>ي اioضم cاa>pc؛د ن<ديe=سل سی ی ن دهندsS<س؅w.iseا"sٳٳٛد ن<ديe=سل سی ی ن دهندsSeiyriiت؅ze"trt8i w>n;zaاdcٵid.idsn;z>يicتابn>بn;epابnt.w؅aست؅za٨>nii w1stl">iجsn;ب>nd ؅zzew./؅zn>tبdsسب>p> ; stش./دir/a (Hart, 2007-2 )tl">l">trong ن

zn>ٳ<؆iia>pت./؅znاio0ianدsnze;nl">ی"ep wجw.n>s0w-ii>0wnze tpتبna٨>niiant.wnii.wntrezendeبn>./؅stرzend tpش>ne sh>nnt 21-23in> >ntrii1385ne; s>ni:iant.wnii.wntrezendeبn>./؅stرzend tpش>ne.wn>ب./;ب>بa٨>zene.wn tde/؅بn>tاiaitr tw>ptiown؅>pn>ezaعبasaiدیاdes>nd؊cبezن"ir/a twا0iاstشبa؇epرwا>70t،oaبia1a>as>: -size: smalshabakeh-mag.com/Articles/Show.aspx?n=1002944l">بn>nezn>nِair/a nِas>p;eبnاio0ir/a ؇eي;nl">ي"">لiاst>ezتابn>بn;epyr> 22wا>4:iص. 82-71tl">-size: smalfaganfinder.com/search/rss d>[Accessed 15 Sep. 2009]tl">-size: smalwebp s.uidaho.edu/~mbolin/bansode-dahibha;"-ingal".htm d>[Accessed 16 Sep. 2009]tl">l">[Accessed 22 Sep. 2009]tl">Information Outlook v.11iدیn.8: 27-29. [On-Line] Available: ont->[Accessed 15 Sep. 2009]tl">smalsla.org/pdfs/sla2007/hartrssfeeds.pdf d>[Accessed 15 Sep. 2009]tl">[Accessed 10 Oct. 2009]tl">[Accessed 24 Aug. 2009]tl">O'Reilly d>, Timi(2005). ldquoWha; Is Web 2.0: Design Pa;terns and Business Model for the Next Generation of Software&rdquo. [On-Line] Available: ont->[Accessed 25 Aug. 2009]tl">l">l">l">l">l">l">l">l">l">
e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><1 [1د d>ICTs=Information and Communication Technologiesl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><2 [2د d>RSS= Really Simple Syndicationl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><3 [3د d>weblogl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><4 [4د d>XMLl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><5 [5د d>feedl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><6 [6د d>podcastl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><7">[7د d>web Feedl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><8">[8د d>Userlandl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><9">[9د d>Netscapel" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><10 [10د d>RSS spaderl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><11 [11د d>nه spaderl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><12 [12د d>onlinel" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><13 [13د d>wmalgoogle.com/spaderl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><14 [14د d>-size: my.yahoo.coml">e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><15 [15د d>Fi>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><16 [16د d>IE=Internet Explorerl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><17">[17د d>HTMLl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><18">[18د d>outlookl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><19">[19د d>PDA= Personal dir=Wd Assistantl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><20 [20د d>RDF= Resource Description Frameworkl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><21 [21د d>OPML=lem>l"em>lem>Outline Processor Markup Langu l"em>l" نtگيe=/div>e=div>e=سل سی ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><22 [22د d>سیستم به اشتراک گذاری عکس شرکت کوداکl" نtگيe=/div>e=div>e=سل سی ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><23 [23د d>سایتی است که امکانساخت فوتوبلاگ (وبلاگ عکس) را در اختیار کاربرانقرار می‌دهدtl">e=div>e=سل سی ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><24 [24د d>ازقویترینسایتهای مدیریت محتوا با بیشاز30000سرور در سراسر دنیا که بخشی عظیمیازترافیک وب را بر عهده داردtl">e=div>e=سل سی ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><25 [25د d>وب سایتیازاجزا شبکه های سی نت که به ارائه اطلاعات در مورد موسیقی دیجیتال، هنرمندان، آهنگها و غیره میپردازدtl">e=div>e=سل سی ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><26 [26د d>نپستر سایتیپیشگام در موسیقی دیجیتال است که نهایت موسیقی تعاملی را ارائه میکند. و روشهای بهتری به منظور یافتن، به اشتراک گذاشتن، دریافتکردن و لذتبردن ازموسیقی را در هر زمان و مکانی فراهم می کند.l">e=div>e=سل سی ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><27">[27د d>اویت سایتیاست به منظور ایجاد، ارسال و مدیریتکارت دعوت.l">e=div>e=سل سی ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><28">[28د d>سایتیازمجموعه یاهو برای تاریخ نگاری رویدادها، که با وارد کردن نام محل مورد نظر وقایعاخیر و نیزقریب الوقوعدر آن محل را نمایش می دهد.l">e=div>e=سل سی ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><29">[29د d>خدمتیبر اساس وب استکه با هدفکمک به کاربران برایجستجو ، پیگیری و به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد وقایعو اتفاقات کاربرد دارد.l">e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><30 [30د d>web systems librarianl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><31 [31د d>Whpa;on Franciscan Healthcarel" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><32 [32د d>anti ml">e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><33 [33د d>Minneapolis Public Libraryl">e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><34 [34د d>Legislative Reference Buspaul">e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><35 [35د d>The Ohio Libraryand Information Networkl" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><36 [36د d>The University of Albertal" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><37">[37د d>The University of Tennesseel" نtگيe=/div>e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><38">[38د d>، ml">e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><39">[39د d>Ebscol">e=div>e=ی ن دهندsS0ax dir=Wdhrه ت نش0sspa;"><40 [40د d>PubMedl" نtگيe=/div>e=/div>e=/div>e=br /e=div دهwidth:96%;text-align:left;border-bottom:1px solid purple;float:left"e =div دهfloat:left;padding-left:20pxtدانلود d>=/div>ee=/div>e=/div>ee=br /=br /e=img srcnt/Cدsش0im s/print.ico" alt="پرینت" id="PrintBtn"t دهfloat:left;margin-left:30px;margin-top:5pxt /ee=script typtext/javascript"e $(docuش).spady(function () {e $(".main-cدsainer").css({ "height": "100%", "min-height": "850px" });e $(".leftside").css({ "height": "100%" });e });el"cripteee =/div> e e =/div>e =/div> e e =/div> e e =/div>e =div classfootersite"e ont->e ی ن دهcolor:darkblue"e ont->=/ ن>=/d>e =/div> e e