کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان
بازدیدکنندگان:

کل بازدیدکنندگان: نفر
بازدیدکنندگان امروز: نفر
منابع:

کل منابع : جلد
کتاب عربی : جلد
کتاب فارسی : > جلد
کتاب اصفهان شناسی : جلد
مقالات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
عضو شدگان امروز : نفر


مصطفی رحاندوست: قصه گویی سطح مطالعه را در جامعه بالا می‌برد

به گزارش لیزنا، مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده صاحب ‌نام ادبیات کودک و نوجوان درباره قصه گویی برای کودکان گفت: وقتی قصه می ‌گویید و کتاب می ‌خوانید به فکر مشکلات و مسایل دیگر زندگی نباشید تا قصه اثرگذار باشد.

 

وی ادامه داد: برخورد عاطفی، تاثیر اصلی قصه ‌گویی است که بین مادر جوان و مادر بزرگش با بچه می ‌افتد اگر حتی قصه ‌های بی‌ معنی و مُحمل مثل متل ‌های قدیمی هم همراه با لمس، حوصله و لبخند باشد، سرسری اتفاق نیافتد و خیلی مسایل دیگر؛ بچه می ‌نشیند و آن قصه را گوش می‌ دهد اما شکل پرداختن به آن مهم است.

وی افزود: شاید مادران جوان - حالا به تعبیر عامیانه ‌اش - حال و حوصله ‌ی مادران نسل قبل را نداشته باشند اما من خودم این را تجربه کرد‌ه‌ ام، هم برای بچه ‌های خودم، هم برای نوه‌ هایم و هم در جمع بچه ‌ها در کتابخانه ‌های مختلف قصه گفته‌ ام و به این مشکل برخورد نکردم که بچه‌ ها توجه نکنند.
رحماندوست در مورد اوضاع کنونی قصه‌گویی در کشور یادآور شد: اگر وضعیت کنونی را با یک ملاک پیشین بسنجیم به نسبت ۱۰ یا ۱۵ سال گذشته که تصور عمومی جامعه‌ این بود که «قصه‌ گویی تنها مخصوص پیرزن‌ ها و پیرمردها و بزرگ‌ترهای از کار افتاده است»، وضع خیلی بهتری دارد چرا که خانواده‌ ها متوجه شده ‌اند که قصه ‌گویی یک فعالیت تاثیرگذار تربیتی و عاطفی است. 

 وی با اشاره به این‌که ما با شرایط مطلوب مطالعه فاصله داریم افزود: قصه ‌گویی فعالیتی است که هر فردی اعم از پدر و مادر جوان یا پدر بزرگ و مادر بزرگ می ‌تواند آن را انجام دهد و تا جایی که من سراغ دارم در کشورهایی که از میزان مطالعه خیلی بالاتری نسبت به کشور ما برخوردارند، قصه ‌گویی یک تکلیف خانوادگی مانند تامین سایر نیازها است تا ‌جایی که در برخی از این کشورها اگر پدر و مادری برای فرزندان‌ شان قصه نگویند بچه‌ ها حق دارند به پلیس زنگ بزنند. 

شاعر و نویسنده صاحب‌ نام عرصه کودک و نوجوان در ادامه اظهار داشت: به اعتقاد من دلیل عمده‌ این تاکید دو چیز است، یکی این که قصه‌ گویی یک فعالیت چهره‌ به‌ چهره است و خواه‌ ناخواه تاثیر عاطفی و روانی خیلی خوبی روی بچه ‌ها دارد و دوم اینکه ثابت شده در هر جامعه ‌ای که قصه‌ گویی رواج داشته باشد، در آن جامعه سطح مطالعه هم بالا می ‌رود.
وی همچنین در پاسخ به این که برای بچه‌ های امروزی بهتر است به سراغ قصه ‌های کهن برویم یا قصه ‌ی ‌نو بیافرینیم یادآورشد: خواسته یا ناخواسته خانواده ‌ها بیشتر تمایل دارند به سراغ قصه ‌های کهن بروند چون زحمت کمتری برای روایت دارد و حتی گاهی می ‌توانند شنیده‌ های خود را بازگو ‌کنند و اشکالی هم ندارد چرا که به یقین، قصه ‌های کهن از ویژگی‌ هایی برخودار بوده که توانسته برای چندین نسل، مخاطب داشته باشد.
رحماندوست با بیان این‌که قصه‌ های کهن و نو هیچ ‌یک دیگری را نفی نمی ‌کند، ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که قصه‌ های کهن تمامی نیازهای بچه‌ها را فراهم نمی ‌کند و لازم است خانواده ‌ها دنبال انتخاب قصه ‌های مناسب از نوشته ‌های معاصر نیز باشند و با تبدیل داستان‌ های مکتوب به قصه ‌هایی که قابلیت روایت و قصه ‌گویی داشته باشد آن‌ ها‌ را برای بچه ‌ها بازگو کنند.

 

وی در زمینه تامین منابع قصه ‌های معاصر گفت: قصه‌ های کهن شیوه ‌ی قصه ‌گویانه دارد و به ظاهر برای قصه ‌گویی مناسب‌تر می ‌نماید اما قصه‌های نو چون شیوه‌ ی نوشتن آن‌ها در کتاب‌های موجود شیوه‌ ی قصه‌ گویانه نیست و بیشتر داستان‌ نویسی است، لازم است یک واکنش یا اتقاقی روی دهد که پدر و مادرها داستان را بخوانند و با شیوه‌ ی قصه‌گویی ارایه دهند.
شاعر «صد دانه یاقوت» همچنین یادآور شد: البته نوعی از قصه ‌گویی هم وجود دارد که من در کتاب «قصه ‌گویی، اهمیت و راه و رسم آن» به آن پرداختم و آن این است که به جای قصه‌ گویی، برای بچه‌ ها کتابخوانی کنند چرا که خود کتابخوانی تمامی اهداف قصه‌ گویی را می ‌رساند و بچه، راز و رمز قصه را در صفحه ‌های کتابی که نمی ‌تواند بخواند جست ‌و جو می ‌کند و موجب علاقه ‌مندی او به مطالعه می‌ شود.
وی اضافه کرد: خانواده‌ ها می ‌توانند قصه‌ های معاصر را - که با شیوه ‌ی قصه‌ گویی نوشته نشده - برای بچه‌ها قصه‌خوانی کنند، صفحه‌ها را ورق بزنند یا یک شیوه‌ی دیگر این‌که قصه‌گو همراه با  تصویرخوانی یعنی با نشان دادن تصویرهای کتاب قصه را پیش ببرد و این کار را بارها تکرار کند. چرا که بچه‌ها دوست دارند مسایل مورد علاقه‌شان را بارها و بارها تکرار کنیم  و اگر دقت کنیم می‌بینیم که بعد از چند بار خواندن، حالا بچه‌ها وقتی آن کتاب را ورق می‌زنند برای پدر و مادرهاشان همین قصه‌ها را می‌خوانند.

نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان در مورد ویژگی‌های یک قصه‌ی مناسب گفت: اولین و بزرگ‌ترین ویژگی‌ قصه‌ی خوب، جاذبه است که باید با رعایت تناسب سنی، کشش لازم را برای جذب مخاطب به شنیدن و ادامه شنیدن قصه فراهم کنیم البته ایجاد جاذبه بحث مفصلی است.
وی همچنین تناسب سوژه با مخاطب را از دیگر ویژگی‌های قصه‌ی خوب عنوان کرد و افزود: نباید فراموش کنیم زمانی که می‌خواهیم قصه‌گویی کنیم دست‌مان بازتر است چرا که در اصول قصه‌گویی گفته شده وقتی قصه‌ای بیان می‌شود می‌تواند این قصه تا سه سال بزرگ‌تر از گروه سنی مخاطب باشد.
رحماندوست با اشاره به این‌که قصه‌‌گویی یا کتاب‌خوانی بچه‌ها را به دنیای دیگری می‌برد که بافتی تخیلی دارد، اضافه کرد: به اعتقاد من بهتر است قصه‌ها مناسب گروه سنی مخاطب باشد و نیز معتقدم نباید از یک گروه یا ژانر مانند تخیلی، فانتزی، آموزشی باشد چرا که ممکن است بچه آن را پس بزند.
وی در مورد بهره‌گیری از فناوری‌های جدید در قصه‌گویی نیز یادآور شد: در دنیا ثابت شده که این فناوری‌ها جاذبه‌ی قصه‌گویی را کم نکرده است و در کشورهایی که از ما پیشرفته‌تر هستند هنوز قصه‌گویی جایگاه خودش را دارد و همان‌طور که پیش از این گفته شد حتی قصه‌گویی واجب خانوادگی است.
این نویسنده و مدرس دانشگاه در مورد استفاده از فناوری‌ها در قصه‌گویی بیان کرد: می‌توانیم با تولید کتاب‌های گویا، مصور کردن و دیگر شیوه‌ها، از این فناوری‌ها بهره بگیریم اما هرگز نباید به این نقطه برسیم که آن تکنولوژی ما را از قصه‌گویی حذف کند.

وی در ادامه با بیان این‌که خود او یکی از پیشنهاد دهندگان این جشنواره بوده و دبیری اولین دوره‌ی آن را نیز بر عهده‌ داشته از این که جشنواره به این درجه رسیده، ابراز خرسندی کرد و گفت: دلم می‌خواهد عمرش طولانی‌تر و به یک سنت تاثیرگذار تبدیل شود.

رحما‌ندوست یادآور شد: به نظر می‌رسد جشنواره در کانون محصور شده و به آن هدفی که انتظار می‌رفت هنوز دست پیدا نکرده است. 

وی افزود: البته من به مدیران عامل قبلی کانون برنامه‌ی عملی و پیشنهادی دادم که قصه‌گویی در حد جشنواره و بیشتر در میان مربیان کانون خلاصه نشود و به یک برنامه‌ی ترویج کتابخوانی در میان خانواده‌ها تبدیل شود ولی این اتفاق هنوز روی نداده است.
نویسنده و صاحب‌نظر حوزه فرهنگی کودکان ادامه داد: انتظار داشتم که جشنواره از محدوده‌ی زمانی خودش فراتر برود و به ایجاد انجمن‌های مردم نهاد و تبدیل کتابخانه‌های کانون در سراسر کشور به کانون گسترش قصه‌گویی با هدف ترویج کتابخوانی بیانجامد.
وی اعلام کرد: از نظر من خود جشنواره خوب برگزار می‌شود و به آن انتقادی ندارم اما حرف من در ادامه‌ی کار جشنواره است. قصه‌گویی کانون در حد جشنواره مانده و پیشنهاد و انتقادم را پیش از این برای کانون نوشتم و اعلام کردم چه راه‌هایی برای این‌که قصه‌گویی در کانون به دنبال ترویج کتابخوانی باشد، وجود دارد.
رحماندوست با اشاره به وضعیت کتابخانه‌های کانون یادآور شد: من به مراکز کانون در جاهای مختلف مراجعه کرده‌ام در حال حاضر تعداد مراجعه کننده و اعضای کانون کم شده و ممکن است برخی پز بدهند که این کتابخانه هزار عضو دارد ولی نمی‌توانیم پز بدهیم که چقدر کتاب می‌خوانند و چند جلد کتاب در ماه دست به دست می‌شود چون می‌دانم و پرسیدم و تحقیق کردم این را می‌گویم.

بر اساس اعلام روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هجدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از ۲۷ تا ۳۰ بهمن در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.