کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان
بازدیدکنندگان:

کل بازدیدکنندگان: نفر
بازدیدکنندگان امروز: نفر
منابع:

کل منابع : جلد
کتاب عربی : جلد
کتاب فارسی : > جلد
کتاب اصفهان شناسی : جلد
مقالات :جلد
اعضا و کاربران:

کل اعضا : نفر
اعضا فعال : نفر

کاربران برخط : نفر
عضو شدگان امروز : نفر


خدمات کتابخانه آستان قدس در تعطیلات نوروز

کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس‌ رضوی با مجموعه کتابخانه های تخصصی، بخش­ها و تالارها در ایام تعطیلات نوروز نیز همچون دیگر ایام سال، با حجم عظیمی از منابع اطلاعاتی و امکانات پژوهشی، فضای علمی آرامی را در اختیار پژوهشگران، زائران نوروزی و مجاوران حریم رضوی قرار می ‌دهد.

 

محمد هادی زاهدی، رئیس این سازمان، با بیان این‌که کتابخانه مرکزی آستان‌ قدس ‌رضوی، در ایام تعطیلات نوروز نیز همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد، اعلام کرد: این کتابخانه به جز روزهای بیست و نه اسفند، اول و سیزدهم فروردین، در سایر روزها به ارائه خدمات خود به پژوهشگران و اهل علم، مشغول خواهد بود.

 

محمد هادی زاهدی، در خصوص برنامه این کتابخانه در تعطیلات رسمی دوم تا چهارم فروردین، اظهار داشت: کتابخانه مرکزی آستان‌ قدس ‌رضوی، در این سه روز نیز در تالار محققان و تالارهای قفسه‌ باز آقایان و بانوان، از ساعت ۸:۱۵ تا ۱۸:۴۵، و در کتابخانه تخصصی اهل‌بیت علیهم ‌السلام نیز به صورت شبانه ‌روزی پذیرای دانش ‌پژوهان است.

 

وی افزود: از تاریخ پنجم فروردین، تمامی بخش‌ها، تالارها و کتابخانه ‌های تخصصی این مرکز، همچون گذشته، به فعالیت عادی خود ادامه خواهند داد. 

كتابخانه مركزی آستان‌ قدس رضوی؛ قطب نسخه های خطی در منطقه

زاهدی، با اشاره به وجود بیش از ۹۷ هزار نسخه خطی (دست‌ نوشته‌ های كهن) اعم از قرآن‌ و جزوات قرآنی، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، نسخ علمی با موضوعاتی همچون پزشكی، نجوم و ... در این مركز، این كتابخانه را یكی از قطب ‌های منطقه و جهان اسلام در حوزه نسخ خطی دانست و این را در حالی ذكر كرد كه این مركز از جهت تعداد عناوین كتب خطی رتبه اول را در كشور از آن خود كرده است. وی با بیان اینكه این کتابخانه با ده کتابخانه تخصصی در زمینه‌های گوناگون، همواره سعی در برآورده کردن نیاز متخصصان هر رشته را دارد، در رابطه با کتابخانه تخصصی مخطوطات گفت: در این بخش علاوه بر امكان بهره‌ مندی محققان از كتب تخصصی در موضوعات فهرست‌ نگاری، نسخه ‌شناسی، كتاب ‌شناسی، رجال ‌شناسی و .... به صورت قفسه باز، تصویر نسخ خطی مورد نیاز محققان نیز جهت تحقیق و تصحیح، دراختیار آن‌ ها قرار می ‌گیرد. 

كتابخانه شبانه ‌روزی!

وی در ارتباط با كتابخانه تخصصی اهل‌بیت (ع) اظهار داشت: این کتابخانه ، در سال ۱۳۹۰ با مساحت ۱۲۰۰ متر مربع، ویژه آقایان افتتاح شد و هم ‌اکنون با حدود ۶۰۰ هزار منبع مطالعاتی كه بیش از ۳ هزار و ۹۰۰ جلد نسخه خطی را نیز شامل می ‌شود، حتی در ایام تعطیلات نوروز نیز به‌صورت شبانه ‌روزی، پذیرای زائران و مجاوران بارگاه امام رضا علیه‌ السلام است.

 

زاهدی، همچنین از كتابخانه تخصصی ادبیات نام برد و بیان كرد:‌ در این كتابخانه، علاوه بر امكان دسترسی به نرم ‌افزارهای تخصصی، سایت ‌های پژ‍وهشی و مقالات علمی، همچنین حجم قابل ملاحظه ‌ای از كتاب، نشریه، پایان‌ نامه، منابع الكترونیكی، و دیداری شنیداری، در موضوعات گوناگونی چون کتاب‌ شناسی ‌های مربوط به ادبیات، کتب مرجع ادبیات، تذکره شعرا، نقدهای ادبی، متون ادبی کهن، زبان‌ شناسی، فرهنگ ‌های فارسی و عربی، واژه‌ نامه ‌های ادبیات زبان ‌های گوناگونی چون فارسی، عربی، فرانسه، روسی و...، طنز و فکاهیات، داستان‌ های فارسی و نقد آن‌ ها، تاریخ ادبیات ایران و جهان و... به دو زبان فارسی و عربی جمع ‌آوری شده است.

وی در ادامه، با اشاره به كتابخانه تخصصی علوم قرآن و حدیث، اظهار داشت: در این كتابخانه كه در طبقه منهای یك كتابخانه مركزی واقع شده است، منابع چاپی و غیر چاپی در موضوع علوم قرآنی و حدیث با تنوعی قابل توجه گردآوری شده و با در دسترس قرار دادن منابع معتبر اسلامی، فضایی مطلوب را برای پ‍ژوهشگران این حوزه فراهم نموده است.

رئیس این سازمان، همچنین از كتابخانه تخصصی اقتصاد اسلامی یاد كرد و گفت: در این كتابخانه بیش از ۲۰ هزار كتاب، نشریه، پایان‌ نامه و منابع دیداری شنیداری جمع ‌آوری و در اختیار مراجعه كنندگان قرار می ‌گیرد.» 

وی از دو كتابخانه تخصصی تاریخ و مطبوعات نام برد و اظهار داشت:‌ این دو كتابخانه تخصصی در ساختمان بنیاد پ‍‍ژوهش های اسلامی واقع شده است.

 

زاهدی، كتابخانه تخصصی هنر و موزه ‌داری را از جمله كتابخانه ‌های تخصصی این مركز دانست و با بیان اینكه این كتابخانه در ساختمان موزه مركزی واقع شده است، عنوان كرد:‌ کتابخانه تخصصی هنر و موزه داری، با بیش از ۱۵ هزار منبع مطالعاتی فارسی و لاتین شامل کتاب، نشریه و لوح فشرده در موضوعات مرتبط با هنر و علم موزه ‌داری همچون؛ تاریخ هنر، موزه ‌داری، معماری، فرش و گلیم، خوشنویسی، مردم ‌شناسی، سلاح، پرندگان، زیبایی ‌شناسی، ادیان، اساطیر و نمادها، زبان ‌های باستانی و... در خدمت علاقه ‌مندان به این حوزه است.

 

وی همچنین، كتابخانه تخصصی جغرافی، واقع در كتابخانه مركزی را از دیگر كتابخانه ‌های تخصصی این مركز برشمرد. 

تالار محققان؛ همراه پژوهشگران

رئیس سازمان كتابخانه ‌ها، موزه ‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی، در بخشی دیگر از سخنان خود تالار محققان را از امكانات شاخص این مركز دانست و با بیان این‌كه تالار محققان همه روزه حتی روزهای جمعه و تعطیل رسمی، از ساعت ۷:۱۵ تا ۲۲ در خدمت پژوهشگران است، اظهار داشت: تالار محققان با فراهم نمودن امکاناتی نظیر سیستم اینترنت بی ‌سیم، پایگاه مقالات، دسترسی آسان به تمام منابع کتابخانه از جمله پایان‌ نامه ‌ها، کتاب ‌های مخزن، و همچنین کتاب ‌های نفیس و ارائه خدمات مشاوره پژوهشی و مشاوره اطلاعاتی، بستری مناسب را برای پژوهشگران به وجود آوره است.

وی از دیگر امتیازات این مرکز را داشتن میز اختصاصی برای پژوهشگران عنوان کرد و گفت: هریک از پژوهشگران می ‌توانند ۳۰ تا ۴۰ جلد کتاب را در آن واحد تا هر زمان که طرح آن ‌ها به طول بیانجامد از ۳ ماه تا یک سال، در اختیار داشته باشند.

تالاری با كتاب‌ هایی از ۹۰ زبان زنده دنیا!

زاهدی همچنین از تالار كتاب‌ های خارجی نام برد و گفت: در این تالار، بیش از  ۱۰۸ هزار جلد کتاب به ۹۰ زبان زنده دنیا چون آلمانی، روسی، ایتالیایی، ارمنی، عبری، اسپانیولی، تاجیکی و ... گردآوری شده است.

وی قرآن ‌های مترجَم موجود در این تالار را به ۷۳ زبان دانست و اظهار داشت:‌ ترجمه‌ ای از قاموس کتاب مقدس انجیل، به خط و زبان لاتین که تاریخ چاپ آن، سال ۱۴۷۳ میلادی و همزمان با اختراع صنعت چاپ است، قدیمی ‌ترین کتاب چاپی موجود در این تالار است. 

گفتنی است سازمان کتابخانه ‌ها، موزه ‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با ۲۸ هزار و ۸۰۰ متر مربع فضای مطالعاتی و پژوهشی و با ایجاد ۵۱ کتابخانه وابسته و تخصصی در سراسر کشور و یک کتابخانه در کشور هندوستان از قطب ‌های فرهنگ مكتوب در ایران و جهان به شمار می ‌آید و نام این كتابخانه در رتبه هفتم كتابخانه ‌هایی كه جهان را تغییر دادند، به ثبت رسیده است.
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.