کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان، اصلی‌ترین مرکز کتابخانه‌ای در اصفهان

در کلان شهر اصفهان، در کنار بیش از ۵۰ سالن مطالعه و کتابخانه بزرگ و کوچک، کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی شهرداری اصفهان نقش برجسته و ویژه‌ای در توسعه فرهنگ و اندیشه اصفهان دارد.

کتابخانه مرکزی دارای مخزن بخش امانت کتاب با بیش از ۲۰۰هزار جلد کتاب، بیش از ۳۰ هزار منبع دیجیتال، مخزن بیش از ۱۱ هزار جلد کتاب مرجع و بیش از ۷ هزار جلد کتاب خطی و چاپ سنگی و نفیس، بعلاوه بیش از ۳۲۰ عنوان مجله و ۲۰ عنوان روزنامه در بخش نشریات جدید و قدیمی درحال خدمت رسانی به شهروندان اصفهانی است.

کتابخانه مرکزی دارای سالن اجتماعات با گنجایش ۳۳۰ نفر ویژه برگزاری سمینارهای علمی و فرهنگی، سالن آموزش با گنجایش ۷۰ نفر ویژه برگزاری دوره‌های آموزشی و گالری‌های هنری با ظرفیت ۱۵۰ عدد تابلو است.

کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان با همکاری دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه صنعتی، دانشگاه مالک اشتر، دانشگاه هنر، دانشگاه پیام نور، مرکز تحقیقات معلمان و خانه ریاضیات در طرح امانت بین کتابخانه‌ای مشارکت دارد. مخاطبین این طرح؛ پزشکان، اعضای هیئت‌های علمی، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که می‌توانند ضمن استفاده از منابع کتابخانه مرکزی از بالغ بر نیم میلیون جلد کتاب فارسی و لاتین استان استفاده کنند.

کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی شهرداری اصفهان، به عنوان اولین مرکز چند رسانه ای در شهر اصفهان و با زیربنایی بالغ بر ۱۲۰۰۰ مترمربع در پنج طبقه احداث شده و نمای خارجی آن مکعب شکل است. لازم به ذکر است این مرکز با ویژگی های منحصر به فرد خود، روزانه پاسخگوی نیاز بیش از ۲۰۰۰ نفر از شهروندان است. کتابخانه مرکزی سعی دارد همگام با آخرین پیشرفت ها و دستاوردها در زمینه خدمات کتابخانه ای و فناوری اطلاعات، بیش از پیش در خدمت به شهروندان، مراجعین و علاقه مندان به کتاب و اطلاعات باشد.